תפריט

לקבלת הצעה

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

בין הערכה להוקרה – מערכות ניהול אסטרטגי של ההון האנושי ב- SodaStream

אודות SodaStream

חברת SodaStream הפכה רעיון קיים לתפישה עסקית דינאמית ותוססת: ברי המשקאות של SodaStream הופכים מים רגילים לסודה או למים מוגזים בטעמים נפלאים, בלחיצת כפתור פשוטה.

היישום החדשני של החברה לרעיון הפך אותה תוך שנים ספורות ליצרנית ומשווקת הסודה הגדולה בעולם (לפי מחקר שוק גלובלי שערכה חברת Candaean).

עם הסיסמה “מוסיפים עניין למים” חברת SodaStream מובילה את המהפכה בתעשיית המשקאות הקלים. החברה פועלת ב-45 מדינות ברחבי העולם ומשרתת למעלה מ-24 מיליון צרכנים המכינים לעצמם בביתם משקאות תוססים במגוון טעמים!

האתגרים

עם הגידול המספרי והפריסה הגלובאלית, חיפשה SodaStream מערכת שתאפשר לה מבט מקיף אודות ההון האנושי שלה, ויכולות ניתוח נתונים שיספקו תובנות וייסיעו בקבלת החלטות מושכלות.

כמו כן, חיפשה החברה מערכת שתסייע לה לבצע את תהליכי ההערכה (PMP – Performance Management Process) וההוקרה (Recognition) עבור 1,700 איש מכלל אנשיה.

מרכז הפעילות התפעולית של החברה הוא בישראל וכאן גם ממוקם מטה הארגון הגלובלי. פריסתה העולמית בארה”ב, גרמניה, איטליה, סקנדינביה, דרום אפריקה, יפן ומדינות רבות נוספות, בהן עיקר הפעילות היא שיווק ומכירות לשוק המקומי, ובחלקן יחידות משאבי אנוש מקומיות, הפועלות באופן עצמאי ומדווחות למטה החברה.

יחידות ה- HR המבוזרות השתמשו במערכות שונות לשמירת נתוני העובדים ולביצוע תהליכי הערכת עובדים, כאשר בחלק מהיחידות בוצע התהליך באמצעות טפסים. תהליך ניהול התגמולים והתמריצים של אנשי המכירות נעשה באמצעות אקסלים.

להנהלת החברה היה חסר מבט מקיף על כלל אנשי החברה – מבט שיאפשר תמונת מצב ארגונית ויסייע בקבלת החלטות לגבי גורמי ההצלחה של הארגון, כמה Talents יש לחברה ואיך משמרים אותם? מה עושים עם אלו הזקוקים לחיזוק? וכד’ – החלטות בעלות השפעה ישירה על ביצועי הארגון ורווחיותו.

פתרון אינטואיטיבי המאפשר תהליכים משולבים ומורכבים

“בחרנו במערכות Lumesse לניהול אסטרטגי של ההון האנושי (Talent Management) המשווקות ומיושמות ע”י Synerion, משום שהתאימו לתפיסת ה- HR שלנו”, אומרת רונית שריג, מנהלת משאבי אנוש מטה ופיתוח ארגוני גלובאלי ב- SodaStream. “העדפנו אותה על פני מערכות אחרות שבחנו, בזכות הממשק הידידותי והנוח למשתמש, התהליכים המובנים במערכת שנתנו מענה לצרכינו, יחס עלות-תמורה, כמו גם היכולת לצמוח עם המערכת ולהוסיף מודולים משלימים מתוך חבילת פתרונות אינטגרטיבית”.

באמצעות מערכת ההערכה Lumesse Performance Management נקבעים בתחילת השנה יעדי אנשינו לשנה הקרובה. יעדים אלו נגזרים מהיעדים הארגונים ומחלחלים מלמעלה כלפי מטה. בפועל, כל אחד מציב את יעדיו והמנהלים מבצעים fine-tuning בהתאם לצרכים הארגוניים. בשל אופי הפעילות הגמיש והדינאמי של החברה, ניתן לשנות יעדים במהלך השנה. שינויים אלו מתועדים במערכת, על מנת שיהיה ברור מאין נבעו. באמצע השנה מתקיים מפגש משוב קצר לבחינת העמידה וההתקדמות ביעדים שנקבעו ובסיומה מבצע כל אחד הערכה עצמית של מידת העמידה שלו ביעדיו האישיים וכן בגורמי ההצלחה של החברה. אנו מייחסים חשיבות רבה (20% מתוך ההערכה הכללית) לעמידה מוצלחת בגורמי ההצלחה: אומץ עסקי, יצירתיות, יוזמה ודחיפות, אופטימיות ואנרגטיות, תקשורת ושקיפות.

כהמשך לתהליך, מעריך המנהל את ביצועי אנשיו ומתקיימת פגישת משוב בגישה של פסיכולוגיה חיובית, בה נידון, בין השאר, דוח הפערים בין ההערכה העצמית לזו של המנהל. מטרת הפגישה היא מציאת דרך משותפת לפיתוח וצמיחה של אנשי סודהסטרים בסיוע מנהליהם.

כרקע להערכת המנהלים, מתקיים בארגון Talent Review מול כל המנהלים ואנשי משאבי אנוש המלווים את היחידה. במסגרת זו מתקבל פידבק אודות כל אדם מכולם, פרט למנהל הישיר. רק עם סיום הסבב, המנהל הישיר מגיב ונותן את הערכתו, המבוססת גם על התרשמות הקולגות שלו. בהזדמנות זו בודקים ביחד את פעמון ההתפלגות. בסודהסטרים אין פעמון כפוי, אך באופן טבעי, זו השנה השלישית, שמתקבלת התפלגות נורמאלית.

תהליך ההערכה מהווה בסיס לתהליכי ה”הוקרה” של אנשינו. ממנו נגזרת, בין השאר, תוכנית ההדרכות שנועדה לסגור פערים ולהשלים יכולות נדרשות לכל אחד מהם, וכן לארגון. על פיו מזוהים ה”טאלנטים” (אלה שביצועיהם גבוהים מהמוגדר) ונערכת עבורם תוכנית קריירה והמשכיות ניהולית. תהליכי ההוקרה המבוססים על הביצועים האישיים כוללים תגמול ותמרוץ, הדרכות, העשרת התפקיד, אפשרויות ניוד וקידום.

הביצועים הספציפיים של אנשי המכירות בארץ ובעולם, מהווים את הבסיס לתוכנית הבונוסים החודשית / רבעונית / שנתית, ועל פיהם מחלקת SodaStream את “עוגת” הבונוסים באופן הוגן ושקוף בין אנשי המכירות שלה.

“התרשים הארגוני נותן לנו תמונת מצב online אודות אנשינו. במבט אחד יש לנו מידע על כל אדם, המתומצת באופן אפקטיבי בתיקו האישי, כמו גם המיקום שלו בארגון.

כל אחד יכול לשתף אחרים במידע אודותיו וכן לראות ולהכיר את עמיתיו”.

מורן גודמן, מומחית למידה ארגונית, משאבי אנוש, SodaStream

“כ- Administrator של המערכת, אני יכול להעיד כי התפעול שלה, ברמה הטכנית הוא פשוט, מובן ואינטואיטיבי.

בכל צורך שהיה לנו, קיבלנו מסינריון תמיכה ושירות ברמה יוצאת מן הכלל”.

ירון סבג, מנהל תשתיות ופרויקטים SodaStream, IT

תוצאות מרשימות

“בזכות מערכות Lumesse לניהול אסטרטגי של ההון האנושי בארגון, יש לנו כלים המאפשרים להנהלת הארגון ולמנהלים המקצועיים להשיג את היעדים העסקיים”, אומרת רונית שריג.

תהליך ההערכה, הבוחן את ביצועי אנשי סודהסטרים ויכולותיהם, נעשה באופן מובנה ומסודר והפך לחלק משגרת חיינו. באמצעות Lumesse Learning Gateway (מערכת LMS), אנשינו מקבלים הדרכות מקוונות כיצד לבצע את התהליך באופן מיטבי וכן נחשפים ללומדות ולחומרי העשרה נוספים הרלוונטיים לפיתוחם בארגון.

ניהול התהליך באמצעות מערכת Lumesse Performance Management, כולל תיעוד של כל שלבי התהליך, דוחות פערים וכד’ רתם את אנשי החברה ומנהליה להשגת מטרות הארגון ואפשר לתכנן את ההדרכות והכלים הנדרשים על מנת לסגור את הפערים.

דוחות המופקים על בסיס מידע מהמערכת, מאפשרים תמונת מצב ארגונית ומחלקתית. כל מנהל מחלקה מקבל את פעמון ההתפלגות שלו ביחס ליחידות ארגוניות אחרות. הכלים שניתנו למנהלים הביאו לשינוי ברמה הארגונית ואפשרו להם לקחת אחריות על תהליך הערכת העובדים, מדידת הביצועים ועמידה ביעדים העסקיים.

הנהלת הארגון מקבלת תמונת מצב ארגונית תוך השוואה בין מחלקות שונות, השוואה ביחס לשנים קודמות ועוד. להנהלה יש תמונה ברורה לגבי בעלי התרומה הגבוהה ביותר להצלחת הארגון.

תמונה ברורה זו מאפשרת קבלת החלטות בנושאים של פיתוח ארגוני כגון: תגמול, ניהול טאלנטים, שימור עובדים, ניוד וקידום.

“לסינכרון המלא בין יעדי הארגון ליעדים האינדיבידואליים של אנשי סודהסטרים, יש השפעות עצומות, עד לרמת הרווחיות של החברה.

אנשי הארגון פועלים באותו כיוון, חותרים לאותה מטרה ולא סוטים מן העיקר.

המנהלים מעידים על כך שהתהליך המובנה שאנו מקיימים מסייע להם לקדם את המטרות העסקיות”.

רונית שריג, מנהלת משאבי אנוש מטה ופיתוח ארגוני גלובאלי, SodaStream

תועלות והשפעות

  • התאמה בין יעדים ארגוניים ליעדים אינדיבידואלים המשפיעה על רמת העמידה ביעדים ועל התוצאות העסקיות
  • שינוי תרבות ארגונית והעברת האחריות על תהליכים ארגוניים לידי המנהלים המקצועיים 
  • העמקת מחוברות (engagement) האנשים באמצעות “מפת דרכים” הקושרת בין הביצועים שלהם ליעדים הארגוניים
  • בניית יכולות ופיתוח המשאב האנושי
  • ניוד וקידום בתוך הארגון
  • חלוקה מיטבית של הבונוסים לאנשי המכירות, על בסיס ביצועים
  • מיצוב מחלקת משאבי אנוש כמובילת חדשנות ושינוי ארגוני.

רגע לפני שאתם הולכים

הכירו את Synerion 100

חבילה משולבת לחשבות שכר ופתרונות ניהול משאבי אנוש ונוכחות, לחברות עד 100 עובדים